top of page

/

ELEMENT

REISNER

Mida tähendab Japandi sisekujunduse maailmas?

Japandi või Japanordicu stiil hakkas pead tõstma juba 2017. aastal ning jõudis kiirelt inimeste südametesse oma täiusliku tasakaalu Jaapani ja Skandinaavia stiilide fusioonis. Põhielemendina seob neid kahte lihtsus; mõlemad stiilid keerlevad ümber minimalismi, neutraalsete toonide ja puhtuse. Elustiilile "vähem on rohkem" on selles sulandumises mõlemal tugev roll; loodusest pärit elemendid, suurte toataimede asemel minimalistlikud oksad vaasis, puit, tumedate ja heledate toonide segunemine ja funktsionaalsed aksessuaarid. 


Japandi on pigem elustiil, kui trend; võti on omaks võtta lihtsus ja selle võlu. Toored tekstuurid ja summutatud värvipaletid. Selle elamisstiili saavutamiseks on mööbel üldiselt madal ning pigem ümar, kui nurgeline. Viimistluseks on tumeda ja heleda puidu kooslus ja origami varjundid.


Kuidas saavutada oma kodus japandi stiil?


1 / Palett


Soe ja neutraalne värvipalett on iga japandi interjööri alustala. Skandinaavialik kriitvalge jääb seekord tagaplaanile ja töös on summutatud värvid koos looduslike toonide, näiteks pruuni ja beeži kooslus. Ka hall ja must on head toonid dramaatilisema meeleolu loomiseks, kuid mitte üleoleval viisil.


Japandi on hea mängumaa skandinaavialikult külma ja erksa ning japandi sooja ja loodusliku värvilahenduse vahel. Segage omavahel jahe roosa, sinine või roheline koos soojade mullakarva detailide ja puidust elementidega. Erksaid värvilaike võib lisada, kuid mitte rikkudes harmooniat ja minimalistlikku disaini.


2 / Minimalism


Japandi interjöörid on lihtsad, funktsionaalsed ja efektsed. Japandi kodud on puhtad ja igal  elemendil on oma eesmärk, tal pole ruumi üleliigseteks asjadeks ja kasututeks dekoratsioonideks. 


Mööbel valitakse hoolikalt ja läbimõeldult ning need on iseenesestmõistetavad ja julged aksessuaarid. Neil on puhtad ja minimalistlikud jooned, maapinnast üsna madalad, nagu ka Jaapani filosoofias, mis julgustab inimeste ühendamist maaga.


Kaunistused ja aksessuaarid on samuti minimaalsed; enamasti taimed, klaastooted, raamatud ja käsitsi valmistatud keraamika. Siin pole ruumi galeriiseina jaoks, vaid toa harmooniliseks kaunistamiseks piisab vaid ühest suurest raamitud abstraksest kunstist või loodusmaastikust.


3 / Materjalid


Wabi Sabi Jaapani eetika põhineb armastusest loodusliku ja käsitsi valmistatud "ebatäiuslikkuse" vastu.


Valige lihtsatest ja naturaalsetest materjalidest, kuid samal ajal kvaliteetne 

puidust mööbel, mida saate sobitada looduslike ja tekstuursete kangastega, mis üldiselt on ilma kaunistuste ja lisadeta. Väga hästi toimib naturaalne linane kangas. Mängida saab ka mõne traditsioonilise Jaapani sisustuse lisamisega, nagu näiteks käsitsi valmistatud ja lakitud "urushi" tapeet, shibori kangad või tekstuursed paberlambid. 


4 / Rohelus


Japandi dekoor tugineb pea kõige enam toataimede kasutamisele. Sise- ja välistingimuste sulandamine on selle stiili üks põhitaladest ning roheliste välielementide tuppa toomine on parim viis selle saavutamiseks. 


Kuna selles stiilis on tugevaid zen ideoloogia mõjutusi, on elementidel oluline siiski kvaliteet, mitte kvantiteet. See tähendab, et siin ei vajata džunglirohelist, kus nurgad on täidetud suurte massiivsete toataimedega, vaid piisab mõnest oksast, üksikust lillest, mis kaunistab tuba oma julge lihtsusega. Valige elegantsete lehtega kõrged taimed ning nende juurde sobituvad taimepotid või vaasid. 


Lõpetuseks üks ilus mõte, mis seob scandi ja jaapani stiili harmooniliseks tervikuks: In Japan and Scandinavia, there’s that appreciation of things that are made by hand, made with care and made to last – Nina Tolstrup

Comments


RECENT POST
bottom of page